MAJEWSKI | Zakładanie ogrodów i trawników, Wycinka drzew, Oczyszczanie działek, Montaż ogrodzeń, Brukarstwo

O czym pamiętać przy zakładaniu trawnika?

Jednym z największych marzeń każdego z nas jest posiadanie swojego własnego domu z pięknym ogrodem, pełnym zieleni i kwiatów. W dzisiejszym świecie, kiedy pogoń za sławą, karierą zawodową oraz pieniądzem, jest na porządku dziennym, bardzo często zapominamy o strefach relaksu oraz odpoczynku od tego wyścigu szczurów. Posiadając swój własny, mały azyl zieleni, będziemy mieli możliwość swobodnego korzystania z uroków natury bez potrzeby podróżowania w odległe zakątki miast. Szczegółowo i starannie zaprojektowany ogród może spokojnie zastąpić nam wielkie wyprawy, do których przygotowania są bardzo czasochłonne i nerwowe, oraz zagwarantuje nam natychmiastowy relaks oraz odpoczynek na łonie natury. Na co należy zwrócić uwagę przy zakładaniu takiego ogrodu, w którym gęsta, zielona trawa przykuje uwagę każdego domownika, któremu marzy się leniwy odpoczynek?

Odpowiednie nawadnianie i pielęgnacja przy zakładaniu trawnika

Zielony trawnik to luksus, wprowadzający ład i harmonię w ogrodzie oraz spełniający funkcje nie tylko rekreacyjne, ale przede wszystkim ekologiczne, ponieważ wydziela znaczne ilości tlenu, który jest niezbędny do procesu oddychania. Aby powstał idealny, gęsty, soczyście zielony trawnik należy wziąć pod uwagę takie kwestie, jak odpowiednie nawodnienie nasion, bez którego górna warstwa gleby ulegnie przesuszeniu, czego konsekwencją będzie obumieranie kiełkujących nasion. Nie należy również pod żadnym pozorem dopuścić do nadmiernego czy zbyt intensywnego nawadniania, przez co nasiona mogą ulec wypłukaniu czy zgniciu. Kiedy odpowiednio nawadniana trawa osiągnie wysokość między 8 a 12 cm, należy ją delikatnie skosić na wysokość około 5- 6 cm tak, aby nasz ogród miał większe szanse na rozrost gęstego trawnika.

Zakładanie ogrodów i rodzaje trawników

Wybierając poszczególną formę trawnika trzeba zastanowić się nad przyszłym przeznaczeniem nowego terenu, ponieważ na rynku dostępnych jest kilka rodzajów traw dopasowanych do konkretnych celów. Jeśli zależy nam na otrzymaniu jak najbardziej estetycznego efektu soczyście zielonej trawy, zaś teren pod nią przeznaczony nie będzie intensywnie uczęszczany, możemy postawić na trawniki ozdobne, których największą zaletą jest robiąca duże wrażenie prezencja. Jednak ich darń jest mało wytrzymała na deptanie, dlatego zaleca się regularną pielęgnację, koszenie, nawadnianie i nawożenie. Kolejnym rodzajem trawnika są takie, których przeznaczeniem jest pełnienie funkcji typowo sportowego podłoża. Miejsca, takie jak boiska szkolne, korty tenisowe czy wszelkie stadiony do uprawiania sportów, wymagają wyjątkowo wytrzymałego i odpornego na użytkowanie podłoża. Na rynku ogrodniczym dostępna jest również opcja wypośrodkowana, czyli tak zwane trawniki uniwersalne. Jak sama nazwa wskazuje, są to trawniki ogólnoużytkowe, czyli takie, które nadają się do uniwersalnego przeznaczenia i są odporne na deptanie i uszkodzenia. Wybierając usługi, takie jak zakładanie trawnika należy również wziąć pod uwagę najwygodniejszy dla nas sposób jego układania. Mianowicie, trawniki z siewu będą idealną propozycją dla osób, którym zależy na ekonomicznych rozwiązaniach oraz przystępnej cenie. Proces kiełkowania jest jednak dosyć długi i pielęgnacja wymaga poświęcenia nieco uwagi, czasu i dopilnowania odpowiedniego nawadniania. Najczęściej wybieraną przez naszych klientów opcją jest zakładanie trawnika, przez wysiew nasion ze względu na najwyższą jakość dostępnych na rynku mieszanek traw, które zapewnią idealnie zielony i odporny na użytkowanie trawnik.

Czym kierować się przy zakładaniu trawnika?

Planując swój własny przydomowy ogródek i wybierając odpowiedni rodzaj trawy, powinniśmy skupić się na określeniu naszych indywidualnych potrzeb oraz określeniu konkretnego jej przeznaczenia. Jeśli zależy nam jedynie na funkcji ozdobnej, możemy postawić na trawę mniej wytrzymałą na deptanie, zaś jeśli zamierzamy intensywnie ją użytkować- trawa uniwersalna będzie doskonałym rozwiązaniem. Wybierając sposób układania bądź zasiewania trawy, również skupiajmy się na naszych potrzebach oraz możliwościach finansowych, pamiętając przede wszystkim o odpowiednim nawadnianiu i pielęgnacji.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *